IPB

Hoşgeldin Misafir ( Giriş | Kayıt )

 
Reply to this topicStart new topic Mesaj Sahibine Teşekkür Et
> Kahverengi Akıntı
hatice
Mesaj Aug 7 2007, 09:09 AM
Mesaj #1


Yeni Üye
*

Grup: Members
Mesajlar: 1
Kayıt: 7-August 07
Üye No: 395İyi günler, ben 26 yaşında evli bir bayanım. Adetim düzenli olarak oluyor fakat 2 - 3 aydır sanırım ilişki sonrası kahverengi akıntı gelmeye başlıyor. Herhangi bir ağrım da yok. 2 - 3 gün sürüyor. Eşim partisyen doktor, o vajinada bir yara olabileceğini söylüyor ama ben başka şeylerden korkuyorum. Yardımcı olursanız sevinirim.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post
gülşah
Mesaj Apr 11 2008, 07:36 PM
Mesaj #2


Yeni Üye
*

Grup: Members
Mesajlar: 3
Kayıt: 11-April 08
Üye No: 790iyi günler ben 20 yaşımdayım bendede aynen kahverengi bir akıntı oluyor 2 gündür.lütfen cvp yazın kadın hastalıkları uzmanına danışmalımıyım sizce??
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post
mavi_düs
Mesaj Apr 16 2008, 01:17 AM
Mesaj #3


Üye
**

Grup: Banned
Mesajlar: 35
Kayıt: 29-December 07
Üye No: 621Fizyolojik akıntı

Kadınların önemli bir kısmında hiç bir hastalık söz konusu olmamasına karşın akıntı vardır. Fizyolojik akıntı olarak nitelendirilen bu akıntının en önemli özellikleri akıntının uzun zamandan beri var olması, hemen her gün bulunması, kokusuz olması, renginin şeffaf-beyaz veya açık sarı renkli olması, beraberinde ağrı, idrar yaparken yanma, kanama ve diğer belirtilerden hiç birinin bulunmamasıdır. Bu özelliklere sahip bir akıntının bir hastalıktan kaynaklanması pek olası değildir.

Bazen fizyolojik akıntı ped kullanımı gerektirecek kadar fazla olabilir. Esasen hijyenik ped üreticilerinin "günlük ped" adı altında bir ürün geliştirmelerinin nedeni kadınlarda fizyolojik akıntının nispeten sık görülen bir durum olmasıdır.

Fizyolojik akıntı, rahimağzı salgılarıyla birlikte kendini sürekli olarak yenileyen vajina dokusundaki artıkların atılmasından ibarettir. Bu açıdan bakıldığında fizyolojik akıntının aslında önemli bir işlevi olduğu söylenebilir.

Fizyolojik akıntılar hormonlar tarafından kontrol edildiklerinden özellikle aktif hormon üretiminin devam ettiği üreme çağında görülürler.

Fizyolojik akıntı adet döngüsünün her gününde var olabileceği gibi yalnızca belli günlerde ortaya çıkabilir. Yumurtlama döneminde rahimağzından yumurta akı kıvamında, lastik gibi uzayabilen berrak bir sıvı salgılanır ve bu sıvı kadın tarafından çoğunlukla hissedilerek "akıntı" olarak nitelendirilir.

Unutmayın: Akıntının özellikleri yukarıdakilere uymuyorsa bu sizde bir sorun olduğuna işaret edebilir. Özellikle yeni başlayan, yani alışkın olmadığınız bir akıntı söz konusuysa kendi kendinize "fizyolojik akıntı" tanısını koymamalı ve doktora başvurmalısınız.

Fizyolojik olmayan akıntılar

Yeni ortaya çıkmış, koyu sarı, yeşil, kahverengi renkli, kanlı, köpüklenen, kötü kokulu, beraberinde ağrı, idrar yaparken yanma, normal dışı kanama gibi belirtilerle seyreden bir akıntı çoğu durumda bir genital sistem sorununa işaret eder ve mutlaka doktor değerlendirmesi gerektirir. Çoğu durumda neden bir genital enfeksiyondur.

Akıntının kaynağı olan genital enfeksiyon çoğu durumda vajinaya sınırlı iken (vajinit), bazı durumlarda rahimağzı enfeksiyonu (servisit) veya genital sistemin daha üst bölgelerini tutan bir pelvik enfeksiyon söz konusu olabilir.

Vajinitler genital hijyenin bozulmasına neden olabileceklerinden ve özellikle de gebelik döneminde yaratmaları muhtemel sorunlar nedeniyle genellikle tedavi edilmeleri önerilen enfeksiyonlardır.
Servisit nedeni olan bakteriler üst genital kanala sıçrayarak daha ciddi enfeksiyonlara neden olabileceklerinden mutlaka tedavi edilmelidirler.
Pelvik enfeksiyonlar tüplerin tıkanmasına ve abse oluşumuna neden olabileceklerinden her zaman ciddiye alınmalıdırlar.
Enfeksiyon dışında, ender görülse de özellikle rahimağzındaki kanser öncüsü lezyonların ve kanserlerin de yalnızca akıntı şeklinde belirti verebileceği unutulmamalı ve akıntının nedeninin aydınlatılması için kısa zamanda doktora başvurulmalıdır.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post
alayına isyan ölümüne ultrAslan
Mesaj Feb 20 2009, 10:43 AM
Mesaj #4


Yeni Üye
*

Grup: Members
Mesajlar: 1
Kayıt: 20-February 09
Üye No: 2,136Ben 14 yaşındayım henüz adet olmadım ama bugünlerde kahverengi bir akıntı geliyor(akıntı daha önce de vardı ama kahverengi olmuyordu.) bu nedemek? LÜttfeeennn adet olmasıın sad.gif sad.gif
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post
kaderimsi_n
Mesaj Mar 24 2009, 12:12 PM
Mesaj #5


Yeni Üye
*

Grup: Members
Mesajlar: 10
Kayıt: 17-March 09
Üye No: 2,363evet adet günlün yaklaşıyor başka acıklama olmaz ki ergenliğe giriyorsun tebrikler smile.gif
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post
merwe
Mesaj Jul 23 2009, 02:17 PM
Mesaj #6


Yeni Üye
*

Grup: Members
Mesajlar: 13
Kayıt: 22-July 09
Üye No: 3,327mrb bn yeni üyeyimm 3 günsen beri kahverngi akıntım geliyo normaalde adetim 25 inde oluo ama bn gecen ay adet geciktirici içmiştim bu ayın 4 ünde oldum acaba adetim düzensizleşti onun içini böyle gelio yoksa birşeymi wr daha 17 yasındayımm .. yardımlarınızı bekliyorum


--------------------
sen sadece buqünü yasa
cunku dün bir düş
yarınsa sadece bir hayal ..
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic
Okuyan Sayısı: 1 (1 Misafir ve 0 Gizli Üye)
0 Üye:

 - Basit Görünüm Tarih: 27th November 2014 - 01:47 AM